jednotlivý kurz

Metabolická flexibilita ve sportu

Podrobnosti

V úvodu webináře jsou představeny hlavní limity sportovního výkonu a způsoby, jak lze na sportovní výkon nahlížet v širších souvislostech energetického metabolismu. 

Dozvíte se především to, co prakticky znamená pojem metabolická flexibilita a proč je tak důležitá nejen pro každého sportovce v souvislosti s jeho výkonností a hlavně celkovým zdravím.  

Každý sportovní výkon klade na metabolismus určité požadavky, mj. z hlediska energetického krytí. Způsob naší výživy do značné míry ovlivňuje to, jak bude náš metabolismus schopen využívat určité živiny a přeměňovat je na zdroj energie, především v různých intenzitách sportovního výkonu. Jinými slovy, o úspěšném absolvování tréninku či závodu nerozhoduje pouze samotná fyzická trénovanost či dostupnost energie ve formě stravy, ale také schopnost metabolismu ho efektivně využívat k energetickému krytí výkonu.

V přednášce se posluchači dozvědí, jak lze na základě moderních vědeckých poznatků svůj metabolismus trénovat k efektivnímu využívání sacharidů i tuků dle požadovaného výkonu a dané sportovní disciplíny.

Je zde představeno několik praktických postupů a strategií, jak lze svou metabolickou flexibilitu rozvíjet a udržovat v rámci různých (ročních, tréninkových, týdenních ...) cyklů, a také hlavní důvody, proč by si měl každý sportovec tyto praktiky osvojit.

Tuto přednášku můžete zakoupit i jako součást minisérie Výživa pro maximalizaci sportovního výkonu.

Co se dozvíte

  • hlavní limity sportovního výkonu a jak je systematicky posouvat dál
  • jak optimalizovat energetický systém těla ve vztahu k požadovanému výkonu
  • co v praxi znamená pojem metabolická flexibilita a jak ji lze pomocí výživy a dalších nástrojů rozvíjet
  • jak ideálně cyklovat makronutrienty pro udržení dlouhodobé výkonnosti a prevenci možných zdravotních obtíží

Obdržíte

  • Videonahrávku webináře ve slovenském jazyce (přístup na 1 rok)
  • Prezentaci v pdf v českém jazyce

O lektorovi

Staš, Ján, Mgr.

Ján Staš Mgr. je sportovním koučem, výživovým poradcem, lektorem. Problematikou výživy ve vztahu k mnoha úrovním lidského zdraví a výkonnosti se aktivně zabývá od roku 2008. Od roku 2013 působí jako sportovní trenér a výživový poradce, od roku 2015 také jako lektor kurzů pro výživové poradce a specializovaných seminářů s primárním zaměřením na sportovní výživu a využití doplňků stravy v podpoře fyzického i mentálního výkonu. Přednáší ve Škole Klinické Naturopatie v rámci předmětů Makroživiny a Mikroživiny. Je spoluautorem několika odborných publikací v oblasti výživy a sportovní výživy. Ve své praxi spolupracuje s řadou kondičních i vrcholových sportovců, především z odvětví bojových sportů a zaměřuje především na to, jak pomocí vhodné výživy, doplňků stravy a dalších nástrojů maximalizovat výkonnost ve sledovaných oblastech.

Základní údaje

Obtížnost
Počet lekcí 1
Délka kurzu 79 minut
Technické požadavky

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Ať máte vše z první ruky.
chci odebírat newsletter