Přednášející:
MUDr. Ondřej Nývlt, prezident AVP
Iva Dvorská Dis., Předsedkyně etické a vzdělávací komise AVP
Ing. Šárka Hajská, členka výboru AVP
Bc. Ján Staš, člen AVP
Aliance výživových poradců ČR ® je sdružení odborníků v oblasti správné výživy řídících se společnými standardizovanými postupy v poradenské praxi (dodržováním Kodexu). Primární snahou AVP ČR je zajistit jejím společenskou vážnost, reprezentaci a ochranu zájmů, možnost účasti na vzdělávacích seminářích a valných hromadách, rady v právní a pojistné ochraně poradců, sjednané slevy při účasti na odborných seminářích a konferencích.
Christine Bailey, MSc. je ve Velké Británii oceněnou registrovanou odbornicí na výživu (BANT) a zdravé stravování. Od roku 1999 je také kuchařkou a autorkou. S vášní pro tvorbu delikátních a výživných receptů má Christine pověst člověka, který dokáže nadchnout ostatní pro zdravé, opravdové jídlo. Christine má hluboké akademické a vědecké základy – získala dva bakalářské tituly, jeden magisterský, dále pokračovala v postgraduálním vzdělávání ve výživě a kuchařském vzdělávání. Je držitelkou plné kvalifikace ve Funkční Medicíně. Je vyhledávanou konzultantkou mnoha společností a přispěvovatelkou do celostátního tisku. Pořádá lekce “Výživného vaření” včetně populárních lekcí pro děti. Vyvíjí nové recepty a produkty pro široké spektrum společnosti, pravidelně se objevuje v médiích diskutujících na téma stravy, výživy a fitness. Při své práci výživové konzultantky Christine používá EBM (vědecký výzkum založený na důkazech), neustále monitoruje nové studie a publikace, které se objevují v médiích. Pevně věří v co nejjednodušší cestu a zaměřuje se na výživově skutečně hodnotnou stravu. ”Výživa by neměla být komplikovaná”, říká. “Není to o dělání velkých změn nebo následování výstředních diet. Naprosto dostačující je v průběhu času krok po kroku měnit stravovací návyky a budovat zdravý způsob života.”
Kateřina Boesenberg BHSc. ND se oborům nutriční výživy a celostní přírodní medicíny začala věnovat v roce 2001 na Australian College of Natural Therapies (Sydney, Austrálie). Odborné obory klinické naturopatie a klinické nutriční medicíny (Dip. Nut. 2005, Adv. ND 2006) pak vystudovala na prestižní Nature Care College v Sydney. Po jejich dokončení si nejdříve rozšířila vzdělání o diplom z univerzity Charlese Sturta v oboru Health Sciences (2007) a následně o kvalifikace u Institutu Funkční Medicíny v Británii (2012-14). V soukromé praxi, kterou vede od roku 2005 (Sydney, Praha), se specializuje na nedostatky imunitního systému, autoimunitní onemocnění, hormonální nerovnováhu a obtíže zažívacího traktu. V současnosti se kromě privátní praxe věnuje převážně přednáškové a lektorské činnosti. Je prezidentkou České Naturopatické Společnosti, asociace podporující rozvoj klinické naturopatie v České republice a ředitelkou Školy Klinické Naturopatie. V letech 2018 – 2020 zastávala pozici Předsedkyně Evropského výboru Světové naturopatické federace a zároveň byla členkou jejího exekutivního výboru.
Chris Buarque je brazilkou naturopatkou a vědeckou ředitelkou naturopatické asociace s praxí od roku 1994. Na Univerzitě São Paulo vystudovala obory estetiky, kosmetologie, meditace a jógy. Její zájmovou specializací je a vždy byla kombinace botaniky, kosmetiky, aromaterapie a východních technik. V této sféře vyvinula metodu GAIA, která propojuje východní metody a fytoterapii a cílí specificky na regeneraci organismu a pokožky za dosažením omlazení a dlouhověkosti. Chris Buarque je uznávanou a vyhledávanou odbornicí v tomto oboru. Kromě klinické praxe je také vysokoškolskou profesorkou postgraduálních kurzů Naturopatie, specialistkou na meditaci a vědeckou ředitelkou brazilské naturopatické společnosti Naturopatas do Brasil.
MUDr. Kateřina Cajthamlová je absolventka FVL UK (1986), a je od roku 2000 držitelkou licence ČLK pro výkon lektorky v lékařské praxi, licence odborného zástupce a pro poskytování poradenských služeb pro obor interní lékařství.
Kromě celoživotního vzdělávání v rámci ČLK absolvovala v letech 2004-8 i výcvik v systemické terapii a ukončila jej obhajobou na téma „Krizová intervence v jednom sezení“. V letech 2005-2015 se věnovala popularizaci zdravého životního stylu v TV Prima (pořad Jste to, co jíte) a v ČT (pořad DoktorKA), od roku 2012 dosud má na Rádiu Region pravidelný pořad Hubněte zdravě s Kateřinou Cajthamlovou a Patrikem Rozehnalem.
Přispívá do časopisu Rodina a škola, je čestnou předsedkyní Asociace zřizovatelů školních jídelen a přednáší v rámci Managementu osobního rozvoje na VŠE Praha i pro ČLK a další subjekty na různá témata z oboru komunikace, psychohygieny a zdravého životního stylu. Je autorkou knihy Abeceda moderního rodiče (Vyšehrad 2017), spoluautorkou knih Nebezpečný svět kalorií z pohledu tří lékařů (Doleček, Středa, Cajthamlová, Ikar 2013) a Čtěte pohádky, čtěte mezi řádky (Hinková, Cajthamlová, Orbis IN, 2012), je členkou ČLK a ČAP.
Lorna Estefanía Fernandez BHSc. ND je mexická naturopatka, která svůj naturopatický titul získala na vysoké škole v roce 2018. V privátní praxi se specializuje na prekoncepční až poporodní péči žen a zdraví dětí. Je v této oblasti vyhledávanou specialistkou díky kombinaci naturopatie a tradiční mexické medicíny. Pomáhá ženám připravit tělo na příchod nového života a následně jej po porodu (post partum) navrátit do rovnováhy nejen pomocí bylin a výživy, ale také speciálními koupelemi, terapiemi na uzavření kyčlí a technikami k celkovému navrácení vnitřní síly ženy. Ve své praxi využívá i reflexní terapii a aurikuloterapie (ušní akupunktura). Je specialistkou v oboru dětské homeopatie a diplomovanou terapeutkou trofologie - vědecky podložené kombinování stravy za účelem léčby nemocí. Je pravidelně zvána jako přednášející největšího jihoamerického naturopatického kongresu IACN díky svému zájmu v oblasti buněčné výživy, kde na toto téma přináší aktuální nové výzkumy a aplikace. Je držitelkou dimplomu Reiki Master a členkou ANNCH.
Michaela Fučíková je odbornou aromaterapeutkou a členkou MIFPA. Od roku 2009, po absolvování České školy Feng Shui v Praze, se zabývá harmonizací prostorů k bydlení. Její životní cesta ji dovedla ještě dál a od roku 2011, kdy ukončila studium Institutu aromaterapie v Praze, se věnuje klientům ve vlastní aromaterapeutické praxi. Zaměřuje se také na osvětu a seznamování široké veřejnosti s možnostmi a přínosy obou oborů pro běžný život. Pořádá workshopy a kurzy, je akreditovanou lektorkou Asociace českých aromaterapeutů a na Institutu aromaterapie vyučuje své budoucí kolegy v tomto oboru. Je členkou mezinárodní organizace profesionálních aromaterapeutů IFPA.
Richard Gonzor je vyhledávaným sportovním koučem a mentorem. Své dětství strávil s rodiči ve Francii a po vystudování Univerzity veterinárního lékařství v Košicích se vrátil do Prahy. Šest let hledání a nespokojenosti vyústily v životní krizi, která ho donutila přehodnotit a přestavět svůj přístup k sobě i ke světu. Právě však díky této krizi změnil svůj životní směr v to, co ho vždy naplňovalo - propojení pohybu a mysli a objevování těla a duše. Nyní po 22 letech praxe žití, koučování, hledání, krizí i velkých chvil, sdílí své unikátní know-how, díky kterému jeho svěřenci dosahují jedinečných výkonů.
Pavla Hájková vystudovala žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze a poté mezinárodní rozvojová studia na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kde pokračovala tři roky v doktorském studiu se zaměřením na výživu a přírodní medicínu v rozvojových zemích. V západoafrické Ghaně pracovala na projektech komunitního rozvoje zemědělských oblastí, kde se v praxi setkávala s přirozenou, tradiční stravou založenou na několika základních surovinách, která formovala její pohled na výživu. Profesně vstoupila do světa přírodní medicíny v roce 2014, kdy ji pozitivní zkušenosti s nutriční terapií přivedly ke tříletému studiu klinické nutriční medicíny a západní fytoterapie na Škole Klinické Naturopatie v Praze. V roce 2015 založila vlastní privátní praxi Přirozeně ke zdraví, v níž se zaměřuje na aplikaci léčebné výživy a bylinné terapie při zdravotních potížích s využitím modelu funkční medicíny, který kromě zdraví fyzického bere v úvahu také složku zdraví mentálního, emočního a spirituálního. Pavlinou specializací je naturopatická péče o matku a dítě, v níž využívá také znalosti symptotermální metody přirozeného plánování rodičovství. Protože v naturopatické praxi vnímala dlouhodobě potřebu úzké spolupráce s psychologem při řešení zdravotních obtíží klientů, rozhodla se v roce 2022 rozšířit svoji praxi na Kliniku integrativní péče Přirozeně ke zdraví, která je první komplexní psychologicko-naturopatickou klinikou na Moravě.
Antony Haynes RNT BA (Hons) Dip ION vede svou privátní praxi již 28 let a je jedním z nejzkušenějších registrovaných nutričních terapeutů ve Velké Británii. Je jedním z prvních praktiků, který již v roce 1992 implementoval do svého poradenství principy Funkční Medicíny. Skrze pravidelné přednášky a webináře Antony po celou dobu své praxe vzdělává nejen laickou veřejnost, ale i své kolegy. V klinické praxi se zaměřuje se na složité případy autoimunitních onemocnění, má velké zkušenosti s onemocněním trávicího traktu včetně SIBO, únavovým syndromem, kožními problémy a redukovanými kognitivními funkcemi. Posledních 9 let se zaměřuje na široké spektrum virových infekcí, jmenovitě na: EBV, HHV-6, VZV, HSV-1, HSV-2, HPV, parvoviry a Coxsackie viry. Je také úspěšným a ceněným autorem dvou knih o výživě. “The Insulin Factor” (vydáno v roce 2004) a “The Food Intolerance Bible” (vydáno v roce 2005). Je pravidelným hostem různých televizní a radiových pořadů. V březnu 2011 byla Antonymu prestižním magazínem CAM udělena cena “Outstanding Practice” za jeho letité předávání vědomostí a zkušeností, inspirování a motivování jak praktiků tak klientů.
Karolína nejprve vystudovala přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde ji nejvíce nadchla biologie a fyziologie člověka i botanika. V posledním roce studia si vybrala studijní pobyt v holandském Maastrichtu, kde se věnovala oboru Public Health and Health Management. Poté pracovala v oblasti fyzio-fitness a současně jako HR managerka v IT firmách. Až v roce 2016 objevila naturopatii a ta ji změnila život. Vystudovala dvoj-obor Klinická nutriční medicína a Západní fytoterapie na Škole Klinické Naturopatie. Od roku 2018 se věnuje své naturopatické praxi. Ráda se neustále vzdělává a experimentuje, aby mohla svým klientům i studentům Školy Klinické Naturopatie být dobrou průvodkyní na cestě ke zdraví. V roce 2020, díky své mentorce Kateřině Boesenberg BHSc. ND, Karolína převzala kliniku Naturopathic Solutions v Praze, která je od roku 2022 zároveň klinikou studentskou. Karolína se také věnuje propagaci naturopatie na živo i v online světě.
Jana Kyriakou praktikuje a učí pohyb a práci s tělem i myslí více než 20 let. Pomáhá dospělým, dětem a mladistvým, aby se cítili ve svém těle doma, aby uměly pracovat se stresem a úzkostmi a aby žili naplno a s radostí. Je mezinárodně certifikovaná lektorka mindfulness, jógy a jógové psychologie, pilates, jógy smíchu, tance a programu Embody Love Movement© (ELM), zaměřujícího se na problematiku “body-image” a rozvoj sebelaskavosti. Jana poskytuje také jógovou terapii jako prevenci a podporu při poruchách příjmu potravy, sebepoškozování, nízké sebeúctě a úzkostech. Byla členkou týmu expertů v Národním ústavu duševního zdraví, kde se podílela na projektu zavedení psychosociální výchovy do českého školství a je spoluzakladatelkou projektu Motion Digital, který přináší wellbeing a podporu duševního zdraví dospělým a mládeži z fondů EU. Je autorkou digitální učebnice “Rosteme Spolu” - praktický průvodce milující mámy, aneb jak si užít dospívání své dcery krok za krokem.
Ing. Ivan Mach, CSc. vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze. Je autorem řady původních vědeckých prací a působil jako vedoucí výzkumný a vývojový pracovník na špičkových pracovištích chemického a potravinářského průmyslu. Od sedmdesátých let se věnuje odborné sportovní a dietologické publicistice a lektoroval řadu odborných knižních publikací. Je autorem mnoha titulů knih, překladů, odborných publikací, článků, skript a přednášek. Působí jako lektor řady kurzů, je odborným garantem certifikovaných kurzů výživových poradců Nutris – první a nejstarší školy pro výživové poradce v ČR, kterou v r. 2004 založil. Přednášel na 1. Lékařské fakultě UK v Praze, Masarykově univerzitě v Brně a VŠ Palestra Praha. Je poradcem Lékařské komise Českého olympijského výboru a je veřejně znám jako popularizátor fitness a zdravé výživy v novinách, časopisech, rozhlasu a televizi. Působí jako poradce pro výživu a životní styl, sportovní dietolog a manažer vrcholových sportovců a byl jmenován soudním znalcem v oboru. V r. 2008 založil profesní spolek Alianci výživových poradců ČR, kterou vedl jako prezident do r. 2019.
Jorge Neira ND PhD. je klinickým naturopatem, s magisterským, doktorandským a MBA titulem v oborech vzdělávání a veřejného zdraví. Působil jako poradce ministerstva zdravotnictví Chile a také v Národní radě pro vzdělávání. V roce 2019 byl oceněn iberoamerickou cenou přírodní medicíny. Je vyhledávaným řečníkem na světových naturopatických kongresech: Montevideo 2014, Barcelona 2015, Londýn 2017, Phoenix 2017, Lisabon 2017 a 2018, Xalapa 2018, Melbourne 2019. Byl žákem indické Hira Ratan Manek v technikách čerpání energie ze slunce, učil se od původních obyvatel z kmene Shipibos z džungle Pucallpa v Peru, arizonských Navajů a brazilských Katukinů. Od roku 2016 je prezidentem Chilské naturopatické asociace (ANNCH).
Pavlína Nováková je profesí oční optik - optometrista s 30 letou praxí, k očím má tedy vztah velice blízký. K celkové diagnostice podle tradiční medicíny, kde hraje Iridologie důležitou roli se dostala přes 5leté studium přírodní medicíny v Praze. V současné době souběžně vykonává svoji původní profesi a Iris diagnostiku –terapii podle zásad tradiční, přírodní medicíny. Klade důraz na praktický rozbor pochopitelný pro klienta.
Elisabeth Philipps PhD BSc (Hons) BSc Nut. Med. je nutriční terapeutkou, funkční lékařkou a vědkyní specializující se na oblast nervového systému a mozku (angl. neuroscientist), s fokusem na endokanabinoidní systémy – komplexní systémy buněčné signalizace, které spojují každý orgán a dráhu těla včetně mozku, imunitního systému a trávicího traktu a které mohou být ovlivněny CBD (doplňkem stravy na bázi konopí). Elisabeth pravidelně publikuje v odborných časopisech a přednáší na řadě vědeckých konferencí, kde prezentuje své dosavadní výzkumy a zvyšuje tak povědomí o endokanabinoidním systému, CBD a léčivém konopí. V současnosti se věnuje výzkumu zdravotních benefitů fermentované stravy (včetně kvásku či kynutého těsta) na zažívací trakt a mozek. V klinické praxi se soustředí na zdravotní problémy v oblasti nervového systému a mozku. Pomocí úpravy životního stylu a stravování pomáhá lidem v uvědomění si potřeby opravdové změny a v dosažení jejich osobní svobody.
Gregory Potter, PhD. získal doktorát v oblasti spánku, cirkadiánních rytmů, výživy a metabolismu. Jeho výzkum byl uveden v desítkách mezinárodních zpravodajských kanálů včetně BBC, Reuters a The Washington Post. Jeho specializací je metabolická optimalizace skrze nutriční timing. Pomáhá tak klientům zlepšit kvalitu života, zdraví a v neposlední řadě sportovní výkon. Greg se kromě spolupráce s US Naval Special Warfare Command podílel např. i na přípravě řady sportovců na závody, včetně sprinterů, kteří následně získali 4 zlaté medaile na mistrovství Evropy či veslařů, kterým se podařilo zlomit světový rekord. Greg je spoluzakladatelem a vědeckým ředitelem společnosti Resilient Nutrition, společnosti zabývající se výživou a doplňky stravy.
Ján Staš Bc. je sportovním koučem, výživovým poradcem, lektorem. Problematikou výživy ve vztahu k mnoha úrovním lidského zdraví a výkonnosti se aktivně zabývá od roku 2008. Od roku 2013 působí jako sportovní trenér a výživový poradce, od roku 2015 také jako lektor kurzů pro výživové poradce a specializovaných seminářů s primárním zaměřením na sportovní výživu a využití doplňků stravy v podpoře fyzického i mentálního výkonu. Pravidelně přednáší ve Škole Klinické Naturopatie v rámci předmětů Makroživiny a Mikroživiny. Je spoluautorem několika odborných publikací v oblasti výživy a sportovní výživy. Ve své praxi spolupracuje s řadou kondičních i vrcholových sportovců, především z odvětví bojových sportů a zaměřuje především na to, jak pomocí vhodné výživy, doplňků stravy a dalších nástrojů maximalizovat výkonnost ve sledovaných oblastech.
Prof. Anna Strunecká RNDr. DrSc. vystudovala Přírodovědeckou fakultu UK, obor biologie–chemie (1961-1966). V roce 1972 získala titul CSc. z normální a patologické fyziologie UK. V roce 1980 byla jmenována a ustanovena docentkou fyziologie a v roce 1987 získala doktorát věd (DrSc.). V roce 1989 byla jmenována a ustanovena profesorkou fyziologie. V letech 1981–1990 zastávala pozici vedoucí Katedry fyziologie a vývojové biologie PřF UK, kde následně působila až do roku 2006. V letech 2008-2013 působila na 1. lékařské fakultě UK, Ústav lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky, laboratoř neurofarmakologie. Z pedagogické práce na UK má má dlouholeté zkušenosti. Byla řešitelkou 7 grantových projektů, které poukazují na mechanismy vzniku patofyziologických změn u Alzheimerovy nemoci a autismu. Publikovala více než 300 odborných prací, byla členkou redakční rady časopisu Americké fyziologické společnosti News in Physiology a mezinárodního časopisu Fluoride. V letech 2002–2004 byla koordinátorkou pro přípravu projektu Evropské unie, kterého se pod jejím vedením účastnilo 352 vědců z 15 zemí. V roce 1995 dostala diplom Amerického biografického ústavu Žena roku. Více informací o její práci můžete nalézt na www.strunecka.cz
Ing. Hana Střítecká, Ph.D. se po studiu na VŠ Chemicko-technologické odklonila od chemické technologie a začala se dovzdělávat v oblasti fyziologie, výživy člověka a procesní hygieny potravin. Toto vzdělávání zakončila atestací v oboru. Následně absolvovala několik odborných stáží v problematice práce v poradně výživy, prevence a ovlivňování obezity a kurzů pořádaných IPVZ v oblasti výživy, biochemie stárnutí a léčivých rostlin, Potravinářskou komorou v oblasti kvality potravin a další studium. Získala tak osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu v oboru odborný pracovník v ochraně a podpoře veřejného zdraví a nutriční terapeut. Zároveň je i autorizovanou osobou pro kvalifikační standard 69-042-N Výživový poradce, vysokoškolský pedagog, školitel kurzů a seminářů o výživě pro laickou i odbornou veřejnost. Jako člen několika českých i zahraničních společností (Společnost pro výživu, The European Association for the Study of Obesity, The European Federation of the Associations of Dieticians) se snaží zvyšovat povědomí běžné populace o problémech spojených s obezitou nebo jak se orientovat v nabídce potravin. Je jedním z garantů projektu www.sdetmiprotiobezite.cz. Je ředitelka a spoluautorkou kritérií pro udělování loga „čteme etikety za vás“ projektu FÉR potravina. Dlouhodobě spolupracuje s pořady A DOST!, Černé ovce , Radioporadnou Českého rozhlasu HK a časopisem dTest. Vlastní poradnou se snaží své teoretické znalosti převést do běžné poradenské praxe.
Mgr. Soňa Talacko, PhD je vědecký specialista v oblasti biochemie a výživy. Vystudovala Biochemii a Vývojovou a buněčnou biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Doktorské vzdělání v oblasti nádorové biologie získala ve spolupráci s Ústavem molekulární genetiky AV ČR v Praze. Od roku 2013 vyučuje na Škole Klinické Naturopatie předměty Nutriční biochemii a Farmakologii. V rámci přednáškové činnosti spolupracuje také při pořádání certifikovaných nutrigenomických seminářů pro odbonou věřenost. Je autorkou několika vědeckých publikací z oblasti nádorové biologie a tvůrcem studijních skript Nutriční biochemie. Mimo lektorskou činnost se Soňa v současnosti plně věnuje vývoji a výzkumu funkčních potravin a potravinových doplňků. Dále se zabývá hodnocením kvality potravin, odborným školením a poradenstvím v oblasti výživy a vlivu potravin na lidský organismus.
Kanadská naturopatická lékařka Katarina Vaculík Dr. ND RN si pozitivní vztah k přírodní medicíně postupně získala skrze osobní a pracovní zkušenosti. Dlouhodobě žila v Kanadě, kde nejdříve vystudovala jako zdravotní sestra a pracovala v nemocnici na jednotce intenzivní péče (JIP) a později na Intravenózní infuzní klinice, kde se specializovala na léčbu autoimunitních chorob pomocí biologických léků. Její neustálý zájem o anatomii a fyziologii lidského těla ji přivedl k rozhodnutí pokračovat ve svém vzdělávání, tentokrát na vysoké škole celostní medicíny v Torontu. Po dalších 4 letech intenzivního studia oboru “Naturopathic Doctor” na vysoké škole Canadian College of Naturopathic Medicine získala nejen vzdělání a titul Naturopathic Doctor (ND), ale též pochopení a respekt pro lidské tělo, mysl a duši a jejich nerozlučnost. Nalézt skutečnou podstatu problému vyžaduje detailní anamnézu a náhled do organismu a jeho všestranné propojení v širokých souvislostech. Katarina Vaculík v současné době pomáhá s rozvojem celostní medicíny i v České republice, kde žije se svým manželem a dvěma dětmi.